Skip to content Skip to footer

Mikro Safir FUE

fue saç ekimi


Zarar gören saçlar belirli bir süre sonra kırılmaya ve dökülmeye başlar. Saç dökülmesi genetik olabileceği gibi günlük yaşantımızın getirdiği etkenler ile de yaşanabilir. Stres, mevsimsel geçişler, hormonal bozukluklar saç dökülmesini tetikleyebilmektedir. Bunların yanı sıra ilerleyen yaşın saç dökülmesinde önemli bir yeri vardır.

Saç dökülmesi psikolojik sorunlar, özgüven eksikliği ve kişinin kendini yaşlı hissetmesi gibi durumlara yol açtığı bilinmektedir. Kişinin eski saçlarına kavuşması, daha gür ve doğal bir saç yapısına ulaşması için saç ekimi işlemi yaptırabilmektedir. Saç ekiminden sonra ise saçlarınız eskisi gibi gür ve sağlıklı olabilmektedir. Saç ekiminde birçok tedavi biçimi vardır. Bunlardan en çok tercih edileni ise daha etkili sonuçlar sağladığı için FUE Saç ekimidir.

FUE Saç Ekimi Nedir?

Fue saç ekimi en çok tercih edilen saç ekimi yöntemidir. Bu operasyon sırasında kafa derisinde kesi veya delme gibi işlemler uygulanmaz. FUE, Foliküler Ünite Ekstraksiyonu’nun kısaltmasıdır. Bu yöntem ilk defa 1988 yılında Japonya’da 1 mm’lik punçlar ile uygulanmıştır. Yöntemin Tıbbi literatürde yer edinmesi 2002 yılında olmuştur.

 

FUE Yöntemi; Saç kökleri, donör bölge olarak seçilen bölgeden alınarak yani deriden ayrılarak saç dökülmesi yaşanan bölgeye implant edilmektedir. Donör bölgeden alınan saç kökleri saç dökülmesi yaşanan bölgeye toplu olarak değil de tek tek ekilmektedir. Bu sebepten dolayı FUE Yöntemi diğer yöntemlere göre daha uzun sürmektedir. Bu yöntem mikromotor ile yapılmaktadır.


FUE Yöntemin nasıl uygulandığı çok önemlidir. Uzman kişiler tarafından uygulanmadığı takdirde estetik olmayan bir saç görüntüsü oluşabilmektedir.

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 

FUE Yöntemi öncesinde kişinin donör olarak kullanılacak bölgedeki saçları 1 mm boyutunda olacak şekilde kısaltılır. Donör kısımdan kökleri alma işlemi kısaltma işleminden sonra yapılmaktadır. Bu yöntem sırasında saç ekilecek ve donör alınacak kısım lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Genel anestezi ve cerrahi işlemler bu yöntem sırasında kullanılmamaktadır.

Donör bölge genelde iki kulağın arka tarafına denk gelen ense bölgesi olarak tercih edilmektedir. Saç ekimi yanı sıra bıyık veya sakal ekimi gibi işlemlerde isteniyorsa uzman kişiye bildirilmesi gerekmektedir. Çünkü donör bölgedeki saç kökü (greft) sayısı kısıtlıdır. Lokal anestezi uygulandıktan sonra mikromotor ucu, saç kökünü alacak şekilde kökün çıkış yönüne doğru getirelerek ciltten ayırılmaktadır. Gerektiği kadar alınan greft daha sonra ihtiyaç duyulan bölgeye aynı yöntem ile ekilmektedir.

fue-saç-ekim esteticium