Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ne Zaman Kask veya Şapka Takılır?

 

Görünüşümüzü ve tarzımızı geliştirmenin en çok tercih edilen yollarından biri şapka takmaktır. Kasklar çoğunlukla motosikletler ve bisikletler veya ata binmek gibi bazı sporlar için gereklidir. Üstelik bazı kültürlerin başını örtmesi sosyal veya dini bir inançtır. Peki, bir kişi saç ekimi operasyonu geçirirse ve herhangi bir nedenle başını örtmek gerekirse ne olacak? Bu soruna bir göz atacağız ve sorularınızı cevaplamaya çalışacağız. Saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız dünyanın en iyi saç ekim kliniğine göz atabilirsiniz.

Şapka Takmak

 

Bir ekim işleminden sonra saçınıza iyi bakmanız oldukça önemlidir. Yeni ekilen greftlerinizi iyileştirmek biraz zaman alacaktır. Bu süreçte hastalar iyileşme sürecinin sorumluluğunu üstlenmeli ve ihtiyaçlarına göre yaşam tarzlarını değiştirmelidir. Böyle bir örnek görmek isterseniz, egzersiz zaman çizelgesi hakkındaki makalemize göz atabilirsiniz.
Greftlerin iyileşmesi en az 10 gün sürdüğü için çoğunlukla bu güne kadar şapka takılmaması önerilir. Tıraşlı ve kırmızı başınız için biraz tuhaf hissetmek ve onu bir şapka ile örtmeye çalışmak oldukça insancıl ve doğal. Söylentiler var, David Beckham bile aynı şeyi yaptı. Bununla birlikte, beklenen sonuç için kafa derinizin kabuklarından arınmasını beklemek iyidir. Greftleriniz hassastır ve sıkı bir şapka onların kanamasına, enfeksiyon kapmasına veya tahriş olmasına neden olabilir. Enfeksiyon şişliklere neden olabilir ve iyileşme süresini uzatabilir. Tüm bu nedenlerle dar bir şapka takmanın telafi edilmesi mümkün değildir. Sıkı şapkalar greftlerin yerini bile alabilir ve bazı noktaları boş bırakabilir. Ayrıca ekim yapılan bölge için pamuklu şapka giymek sorunludur. Pamuk bölgeye yapışır ve yukarıda belirtilen semptomlara neden olabilir.

Kask ve Başörtüsü Takmak

 

Kasklar şapkalardan biraz farklıdır. Çoğunlukla 10 gün sonra şapka takılmasına izin verilir. Ancak saç ekimi hastaları ekimden en az 2-3 hafta sonra kask takabilirler. Hatta bazıları bu sürenin 6 hafta civarında tutulmasını tavsiye ediyor.
Hastalar greftlere kolayca çıkabilecek her türlü ani baskıdan kaçınmalıdır. Kasklar böyle bir baskıya neden olabilir ve yine beklenen sonucu etkileyebilir.

Şapka ve miğferlerin kuralları ve nedenleri başörtüsü için de geçerlidir. Hastalar başörtüsü takana kadar en az 7-10 gün beklemelidir. Greftler iyileştikten sonra kökleri güneşten, rüzgardan, tozdan vb. Korumak için iyi bir yoldur.

Gerçekten Giymeniz Gerekiyorsa…

 

Sizin için bir zorunluluksa, çok hafif, büyük ve ayarlanabilir şapkalar takabilirsiniz. Üstelik greftleri takarken veya çıkarırken şapkaya değmesine çok dikkat etmelisiniz. Aynı kural giyim için de geçerlidir. Bu nedenle iyileşme sürecinde en az bir hafta düğmeli veya fermuarlı kıyafet giymek iyidir.

10 Gün Sonra Ne Tür Şapkalar ya da Başörtüler?

 

Sonuç üzerinde pek çok faktör etkili olacaktır, bu nedenle iyileşme süreciniz sırasında doktorunuz ve kliniğiniz ile iletişim halinde olmak her zaman en iyisidir. Greftleriniz iyileşip sizin bir parçanız haline geldiğinde, doktorunuz size şapka veya tesettür takmanıza izin verir ancak şu noktaları aklınızda bulundurabilirsiniz: Ekilen bölgeyi örten bir şapka, greftleri tamamen iyileştikten sonra koruyabilir. Giyeceğiniz şapkalar, başörtüler yumuşak olmalı ve saç derinize hiç basmamalı. Esneklik önemlidir, saçınızın uzamasını görmek en az 4 ay sürecektir. Bu nedenle greftleri korumak ve saç köklerinizi beslemek isteyebilirsiniz. Oksijen beslemesi için şapkalar hava geçirgen olmalıdır. Son olarak, kafanızda çok uzun şapka olması doktorlar tarafından tavsiye edilmiyor. 5 saat sonra yeni saçlarınızın sağlığı için saçları takmayı bırakmalısınız ..