Skip to content Skip to footer

Saç, Bıyık Ve Skar Ekimi

Saç Ekimi

FUE, saç ekiminde en bilinen ve en sık tercih edilen tekniklerden biridir. Hastanın tüm saçları 3mm uzunluğunda olacak şekilde kısaltıldıktan sonra donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Mikro motor adı verilen cihazla gevşetilen greftler pensetler yardımıyla toplanır. Ekim yapılacak bölge uyuşturularak, bladeler kullanılarak köklerin yerleştirileceği kanallar açılır. Toplandığında üzerinde bir miktar doku parçası bulunan greftler doku parçalarından ayrıştırılarak kalan saç kökleri kanallara yerleştirilir. En son aşamada donör bölge pansuman yapılarak kapatılır.

Saçların kök kısımları GREFT denilen doku parçası adı verilen parçalar olarak nakli yapılır. Canlı olan saç kökünün nakledilmesinde bir diğer yöntem FUT yöntemidir. Bir de DHI (Direct Hair Implant) saç ekimi tekniği de vardır.

Bıyık Ekimi

Erkeklerin görünüşünde önemli bir fark yaratan ve eksikliği ile son derece mutsuz eden bıyıklar, oldukça önemlidir. Kişilerde zamanla veya doğal kıl yapılarından dolayı kıl yeterli seviyede olmamaktadır.
Bıyık ekimi yöntemleri ile bıyıklar istenilen seviyeye getirilmekte ve kişilerin yüzlerinde oldukça önemli farkların yaratılması sağlanmaktadır.

Erkeklerde bıyık meselesi yüzyıllardır bilindiği gibi oldukça önemlidir ve eksikliği son derece önemli bir sorun olmaktadır. Bu sorun için tercih edilebilecek birçok etkili yöntem vardır.

Bıyık ekim işlemlerine dair merak ettiğiniz ve bilinmesi gereken tüm detaylardan bahsedecek olursak:

  • Bıyık ekimi kişilerin bıyık bölgesi olarak bilinen dudak üstlerinde yaşanan kalıcı kıl kayıplarında uygulanan bir yöntemdir.

 

  • Bıyıklarının şeklinden de memnun olmayan erkelerin tercih edebildiği bir yöntem olmaktadır.

Bıyık ekimi nedir diye merak edenler için kısacası işlemin detaylarından bahsedecek olursak. İşlem 24 yaşından daha büyük erkelerin faydalanabildiği bir yöntem olmaktadır.

Kıl nakil işlemleri arasında oldukça tercih edilen FUE tekniği ile uygulanmaktadır. Lokal anestezi altında uygulanan işlem yaklaşık 2-3 saat sürmektedir. İşlem sırasında hastalar herhangi bir biçimde acı hissetmemektedir. İşleme ilişkin olarak bilinmesi gereken önemli noktalardan biri, 4 ay geçmesine rağmen bölgede kıl çıkmaz ise tekrar bölgeye ekim yapılacağıdır.

Erkeklerin görünüşünde önemli bir fark yaratan ve eksikliği ile son derece mutsuz eden bıyıklar, estetik bir görünüm için oldukça önemlidir. Kişilerde zamanla gelişen durumlar veya doğal kıl yapılarında gelişen problemlerden dolayı kıl miktarında eksiklik meydana gelebilir. Bıyık ekimi uygulaması ile bıyıklar istenilen seviyeye getirilebilir ve kişilerin yüzlerinde oldukça önemli farkların yaratılması sağlanır.

Bıyık dökülmesi neden gereklidir? Veya Bıyık ekimine neden ihtiyaç duyulur? Sorusuna maddeler halinde cevap vermeden önce bir hususu belirtmek gerekir; bıyık ekimi gerekliliği, bıyık dökülmesi veya herhangi bir şekilde bu kıl köklerinin kaybının geri döndürülemez olması halinde ortaya çıkar.

Yara İzi Tedavisi

  • Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT), işlemin tabiatı gereği binlerce hastaya saç dökülmesine uzun vadeli çözüm sunarken, bu alışılmış yöntemde yara izi kalmaktadır.

  • Saç dökülmesinin ve saç ekiminin hassas doğası sebebiyle, pek çok hasta FUT prosedürlerinin bıraktığı uzun, ince yara izi konusunda kendisini bilinçli hissedebilir.

  • Bu genelde saç uzatılarak gizlenebilse de, Türkiye’de saç ekimi yara izi kaldırma her hasta için gönül rahatlığı ve güven sağlayabilir.

  • Saç ekiminde yara izi kaldırma işlemi FUE kullanılarak gizlenebilir. Türkiye’de saç ekiminde yara izi kaldırma için başka yöntemler de varken, cerrahlarımız bu ek ekimi, donör bölgedeki görünürlüğünü azaltmak ve yoğunluğu iyileştirmek için yara iyileştikten sonra yapabilmektedir.