Skip to content Skip to footer

Skar, Saç, Bıyık, Sakal Ekimi

Saç Ekimi

FUE, saç ekiminde en bilinen ve en sık tercih edilen tekniklerden biridir. Hastanın tüm saçları 3mm uzunluğunda olacak şekilde kısaltıldıktan sonra donör bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Mikro motor adı verilen cihazla gevşetilen greftler pensetler yardımıyla toplanır. Ekim yapılacak bölge uyuşturularak, bladeler kullanılarak köklerin yerleştirileceği kanallar açılır. Toplandığında üzerinde bir miktar doku parçası bulunan greftler doku parçalarından ayrıştırılarak kalan saç kökleri kanallara yerleştirilir. En son aşamada donör bölge pansuman yapılarak kapatılır.

Saçların kök kısımları GREFT denilen doku parçası adı verilen parçalar olarak nakli yapılır. Canlı olan saç kökünün nakledilmesinde bir diğer yöntem FUT yöntemidir. Bir de DHI (Direct Hair Implant) saç ekimi tekniği de vardır.

Sakal Ekimi

Kişilerin yüzlerinde önemli bir fark yaratan sakallar bazen istenilen seviyede olmamaktadır. Bazen de istenilen yoğunlukta olsa da dağınık olmaktadır. Durum böyle olunca kişilerin görünümü, bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.

Sakal ekimi işleminde genellikle kişilerin sakallarında yoğun olan bölümlerinden alınan kıllar seyrek olan bölgelere ekilmektedir. İşlem sırasında kişilerin kendi kıl kökleri kullanıldığından dolayı sonuç oldukça doğal görünmektedir.

Genellikle elmacık kemiklerinin üzerinde yer alan kıl kökleri kullanılmaktadır. O bölgede yer alan kıl kökleri zaten kişileri rahatsız etmekte ve kötü görünmektedir. Bu sebeple orada gereksiz bulunan kıllar toplanarak seyrek alanlara ekilmektedir.

 • Erkeklerin görünüşünde sakal, önemli bir fark yaratan ve eksikliği ile erkekleri mutsuz eden bir unsurdur.

 

 • Sakal ekimi, teknolojinin gelişmesiyle beraber sakalı seyrek olan veya anormal çıkan kişiler için bir umut olmuştur.

Estetik açıdan kişilere değer katan sakal; genetik, hormonsal ya da dış etkenlere bağlı olarak zamanla ortaya çıkan durumlar nedeniyle azalabilir. Sakal ekimi uygulaması ile sakallar istenilen hala gelebilir ve ekim yaptıran kişinin yüzünde oldukça önemli farkların yaratılması sağlanır.
Sakal ekimine ihtiyaç duyulması kişinin elbette kendi tercihidir. Ancak ne zaman sakal ekimi dışında seçenek yoktur denecek olursa; karşımıza diğer medikal yöntemlerle geri kazanma durumunun ortadan kalması çıkacaktır.

 • Sakal dökülmesi ilaçlı veya haricen kullanılacak krem ve merhem nedeniyle geri getirilemeyecek nedenlerden döküldüyse sakal ekimine ihtiyaç duyulur.
 • Tercihli bir durum olmakla birlikte kimilerimiz için sakal noksanlığı estetik bir sorundur ve giderilmesi için bu yöntem tercih edilebilir.
 • Operasyon saç ekimi ile aynı altyapı üzerine kuruludur ve ileri düzey bir ameliyat olmaktan öte, lokal anestezi ile yapılan ve kişinin hemen günlük hayatına geri dönebildiği bir uygulamadır.
 • Operasyon deneyimli uzman hekimlerin elinde kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
 • Kişiye herhangi bir protez ve benzeri nakil yapılmaz, uygulamada kişinin kendi kıl kökleri kullanılır.
 • Uygulama yaptırmak için özel bir nekahat süresi gerekli değildir. Kişi herhangi bir zamanda bu yöntemi tercih edebilir.
 • Sakal ekimi kalıcı bir operasyondur. Ekilen köklerin dökülme riski yok denecek kadar azdır.
 • Operasyon uzmanlar tarafından yapıldığı sürece herhangi bir riski söz konusu değildir.

Bıyık Ekimi

Erkeklerin görünüşünde önemli bir fark yaratan ve eksikliği ile son derece mutsuz eden bıyıklar, oldukça önemlidir. Kişilerde zamanla veya doğal kıl yapılarından dolayı kıl yeterli seviyede olmamaktadır.
Bıyık ekimi yöntemleri ile bıyıklar istenilen seviyeye getirilmekte ve kişilerin yüzlerinde oldukça önemli farkların yaratılması sağlanmaktadır.

Erkeklerde bıyık meselesi yüzyıllardır bilindiği gibi oldukça önemlidir ve eksikliği son derece önemli bir sorun olmaktadır. Bu sorun için tercih edilebilecek birçok etkili yöntem vardır.

Bıyık ekim işlemlerine dair merak ettiğiniz ve bilinmesi gereken tüm detaylardan bahsedecek olursak:

 • Bıyık ekimi kişilerin bıyık bölgesi olarak bilinen dudak üstlerinde yaşanan kalıcı kıl kayıplarında uygulanan bir yöntemdir.

 

 • Bıyıklarının şeklinden de memnun olmayan erkelerin tercih edebildiği bir yöntem olmaktadır.

Bıyık ekimi nedir diye merak edenler için kısacası işlemin detaylarından bahsedecek olursak. İşlem 24 yaşından daha büyük erkelerin faydalanabildiği bir yöntem olmaktadır.

Kıl nakil işlemleri arasında oldukça tercih edilen FUE tekniği ile uygulanmaktadır. Lokal anestezi altında uygulanan işlem yaklaşık 2-3 saat sürmektedir. İşlem sırasında hastalar herhangi bir biçimde acı hissetmemektedir. İşleme ilişkin olarak bilinmesi gereken önemli noktalardan biri, 4 ay geçmesine rağmen bölgede kıl çıkmaz ise tekrar bölgeye ekim yapılacağıdır.

Erkeklerin görünüşünde önemli bir fark yaratan ve eksikliği ile son derece mutsuz eden bıyıklar, estetik bir görünüm için oldukça önemlidir. Kişilerde zamanla gelişen durumlar veya doğal kıl yapılarında gelişen problemlerden dolayı kıl miktarında eksiklik meydana gelebilir. Bıyık ekimi uygulaması ile bıyıklar istenilen seviyeye getirilebilir ve kişilerin yüzlerinde oldukça önemli farkların yaratılması sağlanır.

Bıyık dökülmesi neden gereklidir? Veya Bıyık ekimine neden ihtiyaç duyulur? Sorusuna maddeler halinde cevap vermeden önce bir hususu belirtmek gerekir; bıyık ekimi gerekliliği, bıyık dökülmesi veya herhangi bir şekilde bu kıl köklerinin kaybının geri döndürülemez olması halinde ortaya çıkar.

Yara İzi Tedavisi

 • Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT), işlemin tabiatı gereği binlerce hastaya saç dökülmesine uzun vadeli çözüm sunarken, bu alışılmış yöntemde yara izi kalmaktadır.

 • Saç dökülmesinin ve saç ekiminin hassas doğası sebebiyle, pek çok hasta FUT prosedürlerinin bıraktığı uzun, ince yara izi konusunda kendisini bilinçli hissedebilir.

 • Bu genelde saç uzatılarak gizlenebilse de, Türkiye’de saç ekimi yara izi kaldırma her hasta için gönül rahatlığı ve güven sağlayabilir.

 • Saç ekiminde yara izi kaldırma işlemi FUE kullanılarak gizlenebilir. Türkiye’de saç ekiminde yara izi kaldırma için başka yöntemler de varken, cerrahlarımız bu ek ekimi, donör bölgedeki görünürlüğünü azaltmak ve yoğunluğu iyileştirmek için yara iyileştikten sonra yapabilmektedir.